ברביקיו – חוויה מלאה בחושים

בשביל חלקנו, אוכל הוא לא רק דלק בשביל הגוף.לאוכל יש דרך לקרב אנשים יחד וליצור זכרונות נעימים ומרגשים. חמשת החושים בהם אנו חווים את האוכל הם חלק בלתי נפרד מחוויית האוכל וההנאה שלנו בחיים וקשורה לדרך בה אנו מפרשים ורואים את העולם. האם אי פעם חשבתם על התפקיד החיוני של חמשת החושים בהנאה שלכם מאוכל, וברביקיו בפרט?

ראייה

מראה האוכל מפעיל את בלוטות הרוק שלנו, ומיידע אותנו על מרקם וגודל אפשרי של מה שאנו עומדים לאכול. צבעים תוססים וחזקים יותר מיידעים אותנו על נתוני הבריאות והטעם האפשריים של מזון מסוים. בנוסף לכך, אנו נוהגים לשפוט את קבילות המזון לפי המראה שלו. ילדים לא אוהבים ברוקולי וכרוב ניצנים כי לפי המראה שלהם הם מניחים כי הם לא יאהבו את הטעם. יש לנו אובססיה ויזואלית עם מראה האוכל. אנחנו עוקבים אחריו באינסטגרם ובשאר הרשתות החברתיות, ואוכלים בעיניים תמונות של אוכל שנראה לנו טעים, חווים את הטעם של האוכל דרך האנשים שצילמו ופרסמו את התמונות.

שמיעה

יש קולות רבים הקשורים לעולם המזון – כשאנחנו ממתינים לטיימר המצלצל, או מדליקים את הגריל… קולו של ביס מתפוח או אכילת חטיף קראנצ’י למשל נותנת לנו אינדיקציה לטעם האוכל ומרקמו. כשאנחנו שומעים את הבשר המונח על הגריל בלוטות הטעם שלנו מופעלות ומביאות איתן ציפייה לארוחה הקרבה ובאה.

מישוש

במה חוש המישוש קשור לאוכל, מלבד אכילה באמצעות הידיים? חוש המישוש אינו רק בידיים, אלא בכל הגוף המכוסה ברשת של עצבים שמטרתם לזהות ולנתח כל סוג של מגע. לכן, כשהאוכל נוגע בשפתיים, בלשון או אפילו בשיניים שלנו, יש מגע העוזר לנו לדעת על טמפרטורת האוכל, מרקמו ומשקלו. השיניים יספקו לנו מידע על הרכות (או הקשיחות) של מה שאנחנו אוכלים, בעוד שהלשון תקבע האם המזון שאנחנו אוכלים הוא שמנוני, חלק או מחוספס.

ריח

ריח הוא כנראה החוש החשוב ביותר בנושא המזון, הוא המתחיל והבונה את מה שאנו טועמים. לא רק שבאמצעות הריח אנחנו יכולים לזהות את הטריות של המזון, ריח הבשר על הגריל יוצר ציפייה ומכניס אותנו לאווירת הצלייה והברביקיו. ריחות מעוררים זיכרונות ורגשות, במיוחד אלו שקרובים בתחושה לריח שאנו מריחים באותו הרגע.

טעם

זהו תמציתו של כל עולם המזון, לא? תאי העצב בלשון מכילים חלבון שמופעל ברגע שנוגע מזון בלשון. כך אנו מרגישים טעמים מלוחים, מתוקים, מרים או חמוצים של מה שאנחנו אוכלים. חוש הטעם מושפע כמובן מחוש הריח. כשאנחנו מצוננים, קשה יותר להבחין בטעמים.

 

“על טעם ועל ריח אין להתווכח”

אכילה והנאה מהמזון דורשות מאמץ משותף, לא רק של חוש הטעם. מזון עם צבע אינטנסיבי וחזק נתפס כבעל טעם חזק ואינטנסיבי, כמו סוכריות אדומות בעלות טעם של תות או דובדבן. כך גם עם השילוב של טעם וריח. ככל שהריח המתוק חזק יותר, כך אנו תופסים את המזון מתוק יותר, גם אם רמת המתיקות שלו היא לא באמת גבוהה. ניתן לומר את אותו הדבר על תפוזים, לימונים וקפה.

איך משלבים את כל החושים לתוך הארוחות והתפריטים? האם שמתם לב לתיאום ולהשפעה של כל החושים על חווית הטעימה שלכם?

אם אתם שואלים אותנו, אין שילוב טוב יותר מהריח של בשר שנצלה זה עתה, הקול של סטייק על הגריל, המראה של המבורגר עסיסי, המרקם של בשר נימוח בפה, והטעם של הברביקיו בכל צורותיו ודרכיו. צלייה מהנה!